Elewacje wentylowane – charakterystyka i zastosowanie

Architekci od lat prześcigają się w tworzeniu coraz bardziej skomplikowanych projektów. Wielu z nich stawia na minimalizm, surowe kształty i kolory. To sprawia, że osiedla mieszkalne i wielkie biurowce wyglądają zupełnie inaczej niż jeszcze dekadę lub dwie dekady temu. Odkryciem ostatnich lat są elewacje wentylowane, pozwalające jeszcze bardziej eksperymentować z formą. Stwarzają możliwość projektowania prawdziwych dzieł sztuki.

Zalety elewacji wentylowanych

Elewacje wentylowane łączą w sobie aspekty praktyczne z nowoczesną estetyką. Przestrzennie ułożone panele podnoszą wrażenie głębi budynku. Dodatkowo dzięki odseparowaniu ich od ściany – jak sama nazwa wskazuje – ułatwiają wentylację, zapobiegając zawilgotnieniu. Innym atutem elewacji wentylowanych jest ich trwałość. Solidna konstrukcja dobrze sprawdza się w niskich temperaturach. Ponadto, gdy któryś z paneli ulegnie uszkodzeniu, nie trzeba wymieniać całej elewacji, a tylko konkretny element.

Rodzaje okładzin

Obudowa zewnętrzna, tak zwane okładziny, decyduje o wyglądzie elewacji. Częstym materiałem używanym do ich produkcji jest szkło. Pozwala nadać budynkowi nietuzinkowy wygląd, gdyż występuje w różnych kolorach. Nic nie stoi na przeszkodzie, by te kolory dowolnie ze sobą mieszać, tworząc minimalistyczne projekty. Okładziny mogą być również wytworzone z kamienia. Często wykorzystywane są w konstrukcjach asymetrycznych. Ich porowata powierzchnia i stonowana kolorystyka dodaje budynkom chłodnej elegancji. Innymi materiałami do produkcji elewacji wentylowanych są:

  • deski,
  • blacha falista,
  • tworzywo sztuczne,
  • metal,
  • ceramika,
  • płyty HPL,
  • płyty włóknisto-cementowe.

 

Tak ogromny wybór surowców daje niemal nieograniczone możliwości projektowe. Trzeba jednak pamiętać, że montaż elewacji wentylowanych to dość złożony proces. Wymaga wiedzy oraz specjalistycznego sprzętu. Dlatego do montażu warto zatrudnić profesjonalistów. Ich doświadczenie i odpowiednie narzędzia pozwolą uniknąć problemów związanych z nieumiejętną instalacją.

Inne wpisy
Budowa

Budowa domu krok po kroku

Proces budowy domu poprzedza kilka istotnych etapów. W większości przypadków najpierw niezbędny jest zakup stosowanej działki, następnie konieczne jest wykonanie projektu architektoniczno-budowlany, uzyskanie stosownych pozwoleń, aż po

Czytaj więcej »
Uncategorized

Blog firmy BUDOP

Serdecznie witamy wszystkich klientów na naszym blogu. Stworzyliśmy go po to, żeby zaprezentować i przybliżyć ofertę naszej firmy. Będziemy na nim publikować wiele przydatnych informacji

Czytaj więcej »